Farkındalık Kazan, Sessiz Kalma !

Çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı olması, kendi değerlerinin farkında olarak yetişmesi sağlıklı bireyler olmaları için önemlidir.

http://www.yalovabahcesehir.com Bahçeşehir Koleji YALOVA
0226 811 5826
Farkındalık Kazan, Sessiz Kalma !

› Farkındalık Kazan, Sessiz Kalma ! ›

Farkındalık Kazan, Sessiz Kalma !

Çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı olması, kendi değerlerinin farkında olarak yetişmesi sağlıklı bireyler olmaları için önemlidir. Toplumumuzun en büyük sorunlarından biri çocuklarımızın istismara uğraması ve kendini koruma konusunda yetersiz olmasıdır. Cinsel istismar psiko-sosyal gelişimini tamamlamamış ve yaşı küçük olan bir çocuğun bir erişkin tarafından cinsel doyum için kullanılmasıdır. On sekiz yaşına kadar kız çocukların %12- 25’inin, erkek çocukların ise %8-10’unun istismara uğradığı saptanmıştır. Çocuklarımızı koruyabilmek, kendilerini koruyabilmelerini sağlamak için ilk olarak mahremiyet eğitimini vermeliyiz.

ÇOCUKLARDA MAHREMİYET EĞİTİMİNİN ÖNEMİ !
Mahremiyet eğitimi, çocuklarımızı cinsel istismardan korunabilmesi açısından çok önemli bir eğitimdir. Bu eğitim cinsel eğitimi de içine alan daha kapsamlı bir kavramdır. Eğitim 0-6 yaş döneminde anne baba tarafından verilir. Çocuğun her açıdan sağlıklı bir birey olarak yetişebilmesi için çok önemlidir. Çocuğun kendisini koruyabilmesi için, öncelikle mahremiyet olan alanı çocuğa öğretmek gerekir. Mahremiyet alanını öğrenen çocuk kendi özel alanını bilir, başkalarının da bu alanını korur ve başkalarının özel alanlarına da saygı gösterir. Sağlıklı kişilik geliştirmenin ilk adımını da mahremiyet eğitimi ile atmış oluruz.

Bahçeşehir Koleji Rehberlik Bölümü olarak bu ay çocuklarımıza kendilerini koruyabilmeleri konusunda farkındalık kazandıran çalışmalar yaptık. Sevginin, iyiliğin, mutluluğun hâkim olduğu bir dünyada yaşamak dileğiyle.


Esin AYDOĞAN    
PSİKOLOJİK DANIŞMAN

Doküman
Bahçeşehir Koleji sınav tarihleri yemek menüsü en yüksek okul başarı ortalamaları ortalaması en iyi okul fiyatlar başarılar projeler uzman birey bilge doğa uğur gazete haber duyuru ve ilanlar. İş başvurusu. İnsan kayankları. İşe alım süreci. Türkçe, biyoloji, fizik, ingilizce öğretmenleri, öğretmen ihtiyacı olan okullar. powered by Bilişim Park