DNA Kolyesi

7. sınıflarımız DNA kolyelerini yaptı.

http://www.yalovabahcesehir.com Bahçeşehir Koleji YALOVA
0226 811 5826
DNA Kolyesi

› DNA Kolyesi ›

DNA Kolyesi

7. sınıf öğrencilerimiz Fen Bilgisi dersinde " DNA Kolyesi " deneyi yaptı. Bu deneyde öğrencilerimiz kendi yanak içi epitel hücresindeki DNA'sını izole ettiler. Sonrasında ise izole ettikleri DNA örneğini renklendirerek gözle görülebilir hale getirdiler. Kendi DNA örneklerini bir tüp sayesinde kolye haline getiren öğrencilerimiz kendi DNA örneklerini saklayabilecekler.

* DNA : Deoksiribo Nükleik Asit veya kısaca DNA, tüm organizmalar ve bazı virüslerin canlılık işlevleri ve biyolojik gelişmeleri için gerekli olan genetik talimatları taşıyan bir nükleik asittir. DNA'nın başlıca rolü bilginin uzun süreli saklanmasıdır

** Nükleik Asit : nükleik asitler, bütün canlı hücrelerde ve virüslerde bulunan, nükleotid birimlerden oluşmuş polimerlerdir. En yaygın nükleik asitler deoksiribonükleik asit ve ribonükleik asit'dır. İnsan kromozomlarını oluşturan DNA milyonlarca nükleotitten oluşur.

*** Kromozom : DNA'nın "histon" proteinleri etrafına sarılmasıyla, yoğunlaşarak oluşturduğu, canlılarda kalıtımı sağlayan genetik birimlerdir. Mikronla ölçülüp ancak elektron mikroskobuyla görülebilirler. Hücre, bitkisel ya da hayvansal her türlü yaşam biçiminin en küçük birimidir.

Bahçeşehir Koleji sınav tarihleri yemek menüsü en yüksek okul başarı ortalamaları ortalaması en iyi okul fiyatlar başarılar projeler uzman birey bilge doğa uğur gazete haber duyuru ve ilanlar. İş başvurusu. İnsan kayankları. İşe alım süreci. Türkçe, biyoloji, fizik, ingilizce öğretmenleri, öğretmen ihtiyacı olan okullar. powered by Bilişim Park