Solunum Sistemi - 4. Sınıflarımız Öğreniyor

4. sınıf öğrencilerimiz kendi hazırladıkları düzenekler ile solunum sistemini ve diyaframın çalışma prensibini öğrendi.

http://www.yalovabahcesehir.com Bahçeşehir Koleji YALOVA
0226 811 5826
Solunum Sistemi - 4. Sınıflarımız Öğreniyor

› Solunum Sistemi - 4. Sınıflarımız Öğreniyor ›

Solunum Sistemi - 4. Sınıflarımız Öğreniyor

4. sınıf öğrencilerimiz kendi hazırladıkları düzenekler ile solunum sistemini ve diyaframın çalışma prensibini öğrendi.

Nefes aldığımızda vücudumuzun ihtiyacı olan oksijen havadan alınarak kana geçer. Kandaki besinler, oksijen tarafından yakılarak enerji elde edilir. Yanma sonrası karbondioksit açığa çıkar ve soluk vererek bu gaz vücuttan atılır. Besinleri yakmak için oksijen alıp, yanma sonrasında oluşan karbondioksitin vücuttan atılmasına solunum denir.

Solunuım Sistemi

Kısaca özetlemek gerekirse solunum sistemini oluşturan organlarımız :
Burun : havanın vücuda alındığı ilk giriş yeridir. Havadaki mikrop ve tozları süzer, nemlendirir, ısıtır.
Yutak : soluduğumuz havayı soluk borusuna iletir. Yutağın altında soluk borusu ve yemek borusu vardır. Burundan gelen hava, soluk borusuna; ağızdan gelen besinler, yemek borusuna geçer.
Gırtlak : soluk borusunun başlangıcı ve ses tellerinin bulunduğu yerdir. Yutaktan gelen havayı soluk borusuna iletir. Besinler yemek borusuna geçerken gırtlak soluk borusunu kapatır. Çok kısa bir süre solunum durur.
Soluk borusu : gırtlaktan gelen havayı akciğerlere iletir. Göğsümüzün ortasından iki bölüme ayrılır ve bronş denilen borucuklarla akciğerlerin içine dağılır.
Akciğerler : solunum sisteminin temel organıdır. Sağ ve sol olmak üzere iki tanedir. İçinde hava kesecikleri ve bronşlar vardır. Kan ve hava arasındaki oksijen ve karbon dioksit alışverişi burada gerçekleşir.

Doküman
Bahçeşehir Koleji sınav tarihleri yemek menüsü en yüksek okul başarı ortalamaları ortalaması en iyi okul fiyatlar başarılar projeler uzman birey bilge doğa uğur gazete haber duyuru ve ilanlar. İş başvurusu. İnsan kayankları. İşe alım süreci. Türkçe, biyoloji, fizik, ingilizce öğretmenleri, öğretmen ihtiyacı olan okullar. powered by Bilişim Park